معرفی بخش مهندسی شیمیرشته مهندسی شیمی اولین بار در سال 1891 در انستیتو تکنولوژی ماساچوست (Institute of Technology (MIT)Massachusetts)   پایه گذاری شد. این رشته در ایران نیز اولین بار در سال 1313 در دانشگاه تهران تاسیس شد. در حال حاضر رشته مهندسی شیمی در اغلب دانشگاه های کشور وجود دارد.

گروه مهندسی شیمی دانشگاه شهید باهنر در سال 1374 با 5 استاد و پذیرش کمتر از 30 دانشجوی دوره روزانه در گرایش صنایع شیمیایی معدنی در دانشکده فنی و مهندسی گشایش یافت و در سال 1378 ، اقدام به پذیرش در دوره شبانه نمود. در حال حاضر با بیش از 20 سال تاسیس اعضای هیات علمی به 13 نفر افزایش یافته و این بخش میزبان بیش از 250دانشجو در مقطع کارشناسی می باشد و بیش از  500 دانشجو نیز در این مقطع فارغ التحصیل شده اند. همچنین دوره کارشناسی ارشد شبانه در سال1382 با پذیرش 3 دانشجو و دوره کارشناسی ارشد مهندسی شیمی روزانه در سال1383 با پذیرش 6 دانشجو افتتاح گردید. در حال حاضر حدود 120 دانشجو در این مقطع مشغول به تحصیل و بیش از  200 نفر نیز در این مقطع فارغ التحصیل شده اند و  دوره دکترای مهندسی شیمی در سال 1390 با پذیرش 1 دانشجو گشایش یافت و هم اکنون 40 دانشجو در  این مقطع مشغول به تحصیل و 18 نفر نیز فارغ التحصیل شده اند.


در حال حاضر 6 گرایش کارشناسی ارشد در بخش مهندسی شیمی به شرح ذیل موجود است:
 

  • طراحی فرایند
  • فرایندهای جداسازی
  • پدیده‌های انتقال
  • محیط زیست
  • بیوتکنولوژی
  • پلیمر


بخش مهندسی شیمی مجهز به یک اتاق کامپیوتر و همچنین سه آزمایشگاه تخصصی کنترل فرایند، عملیات واحد و شیمی فیزیک نیز می‌باشد. آزمایشگاه‌های بیوتکنولوژی، پلیمر، محیط زیست، شناسایی مواد، طراحی فرآیند و جداسازی نیز جهت انجام امور پژوهشی در اختیار اساتید و دانشجویان بخش می‌باشد.

از توانمندی‌های بخش مهندسی شیمی می‌توان به همکاری اساتید بخش در پروژه‌های آلودگی هوا، محیط زیست، نفت، نانوتکنولوژی، زغال‌سنگ و... اشاره نمود. همچنین این گروه با صنایع مهم استان مانند مجتمع مس سرچشمه، مجتمع سنگ آهن و فولاد گل گهر، کارخانه لاستیک بارز، کارخانه سیمان کرمان و شرکت گاز استان کرمان در زمینه انجام پروژه های تحقیقاتی همکاری دارد.